jaki wybrać program DAW do tworzenia muzyki musiclaboratory 3 lipca 2020

jaki wybrać program DAW do tworzenia muzyki

Który program do tworzenia muzyki wybrać?

Zapisując się do Music Laboratory na kurs produkcji muzyki zapewne wielu z Was stoi przed wyborem dobrego programu. Nie jest to łatwy wybór, ponieważ każde środowisko będzie trzeba poznać i przyzwyczaić się do jego workflow. Program do produkcji muzyki musi być dla Was jasny i zrozumiały tak, aby kolejne etapu nauki produkcji muzyki przebiegały sprawnie.

Na samym początku, każdy z Was musi zapoznać się z pojęciem DAW (Digital Audio Workstation ang. Cyfrowa stacja robocza). Jest to specjalny program komputerowy, który przeznaczony jest do pracy nad dźwiękiem (nagrywanie, montaż, edycja, miks i mastering). Programy typu DAW mają za zadanie współpracować, a w miarę możliwości zastąpić pełnowymiarowe konsole, które znaleźć możemy w studiach nagraniowych. Wszystkie programy DAW posiadają efekty dźwiękowe oraz wirtualne instrumenty. Do pracy można używać również dodatkowych zewnętrznych wtyczek (pluginów). Zwykle każde środowisko DAW (poza Logic Pro) ma wersję zarówno na PC jak i MAC.

Większość programów do tworzenia muzyki wydaje się być podobna, jednakże są pewne różnice, na które warto zwrócić uwagę:
• DAW’y producenckie posiadają dużo funkcji związanych z tworzeniem muzyki np Ableton czy Fruity Loops, Cubase;
• DAW’y studyjne i postprodukcyjne posiadają większą wygodę w procesach rejestracji oraz edycji dźwięku – np. Pro Tools,
Różnicę można zaobserwować również w funkcjonalności interfejsu, stylu pracy czy nawet czytelności programu oraz wszystkich cechach i funkcjach, które przekładają się na cały workflow.

W dzisiejszym artykule skupimy się na DAW’ach producenckich:
• Ableton Live – zdecydowane guru na rynku producenckich programów do tworzenia muzyki. Jego zakres pozwala na tworzenie jak i wykonywanie muzyki elektronicznej na żywo, co w innych programach nie jest dostępne. Wszystkie wbudowane efekty oraz instrumenty są w jak najwyższej jakości. Niestety ze względu na szeroki zakres funkcji, na naukę tego programu trzeba poświęcić dużo czasu. Koszt: około 1600 zł wersja Standard, około 2600 zł wersja Suite. Tylko on posiada dedykowany kontroler MIDI – Ableton Push, dzięki któremu większość działań można wykonać na fizycznym urządzeniu.

 

kurs produkcji muzyki ableton

Ableton Live! 10 kurs produkcji muzyki w Music Laboratory

Kurs produkcji muzyki oferowany w ramach MusicLaboratory w większości prowadzony jest właśnie na wyżej wymienionym DAW’ie.

• Image-Line FL Studio – oprogramowanie, które jest na rynku bardzo długo. Dzięki niemu można bez problemu stworzyć profesjonalny utwór. Jest to bardzo prosty i intuicyjny program, jednakże pozbawiony wielu zaawansowanych funkcji. W porównaniu do innych programów produkcji muzyki, FL Studio posiada efekty oraz instrumenty nieco niższej jakości. Super wygląd programu nie współgra z czytelnościa interfejsu, trzeba poświęcić dużo czasu na jego naukę. Koszt zależy od wersji – od 300 do 1000 zł. Jako jedyny, umożliwia dożywotnią aktualizację.

• Bitwig – można zauważyć podobieństwo do Ableton Live. Został stworzony przez kilku programistów, którzy wcześniej tworzyli Ableton Live – jeśli nadal będzie się tak rozwijał być może zagrozi liderowi programów do tworzenia muzyki. Jest przeznaczony głównie dla profesjonalnych użytkowników. Posiada wysoko rozbudowaną kontrolę nad pracą przy efektach oraz instrumentach. Bardzo dobrze integruje się z zewnętrznymi urządzeniami. Koszt: około 1200 zł, dla studentów natomiast około 700 zł.

• Propellerhead Reason (w skrócie Reason) – istnieje na rynku od dwudziestu lat i jako jedyny nie obsługiwał od początku formatów VST/AU, dlatego też nie można było korzystać z dodatkowych zewnętrznych wtyczek. Wraz z wyjściem ostatniej zaktualizowanej wersji, twórcy zrezygnowali z ograniczeń związanych z zewnętrznymi pluginami. Reason stawia na fantastycznie brzmiące urządzenia wbudowane oraz wiele możliwości twórczych. Cieszy się dużym odbiorem, jednakże użytkowników, którzy znają go ze starej wersji. Koszt: około 1300 zł, natomiast dla studentów 900 zł.

• Logic X Pro – jako jedyny program głównie przeznaczony do pracy na komputerach firmy Apple. Program stawia na dużą wydajność i brzmienia w bardzo dobrej jakości. W swojej funkcjonalności posiada także obszerny katalog poradników, który udostępnia sama firma Apple. Jako wielki minus można przyjąć, że nie posiada licznych funkcji, które pozwalały by grać na scenie. Koszt: około 1000 zł.

Dokonując wyboru programu do tworzenia muzyki należy przede wszystkim zwrócić uwagę na styl pracy oraz możliwe funkcje. Ważne jest to, aby praca z danym programem uczestnicząc w kursie produkcji muzyki przebiegała płynnie a zakres spełniał wszystkie Wasze oczekiwania. Każdy z programów udostępnia startową wersję demo dla przetestowania i wyboru odpowiedniego dla siebie programu. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na udostępniane przez firmy materiały szkoleniowe, które jeszcze bardziej przybliżą pracę z programem.

Szkoła produkcji muzyki Music Laboratory zdecydowanie poleca produkcję muzyki przy wykorzystaniu oprogramowania Ableton Live. Jest to zdecydowanie najbardziej rozbudowany i wychodzący naprzeciw oczekiwaniom użytkowników program do tworzenia muzyki .

Write a comment
Your email address will not be published. Required fields are marked *
×
Any questions?